atık kağıt

Kağıt Geri Dönüşümü ve Çevre Yorum yazın

Kağıt üretiminde ham madde olarak ağaç kullanıldığını biliyoruz.Kullandığımız her kağıt için aslında ağaç tükettiğimizin farkında mısın?

Kağıdı Neden Geri Dönüştürmeliyiz?

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmamız için çevremizdeki hammaddeleri ve enerji kaynaklarını tasarruflu kullanmalıyız.Ham maddesi ağaç olan kağıdı hem tasarruflu hem de kullandığımız kağıtları geri dönüşüme kazandırmamız gerekiyor.Kağıt geri dönüşümü en kolay maddelerin başında gelmektedir.Bu sebeple geri dönüşüm ile üretimde kullanılan ağaç, doğal kaynaklar ve enerji kaynaklarında tasarruf sağlanmış olup şehirlerin çöp toplama merkezleri dolmaktan kurtulacaktır.Burda size düşen önemli görev kullandığımız atık kağıtları kirletmeden belediyelerin geri dönüşüm kutularına kirletmeden atmaktır.

Atık Kağıt Ne Demek?

İşlevini tamamlamış artık kullanılma şansı kalmamış kağıt,ambalaj ve gazete atıklarıdır.Tek kullanımlık ve hijyen amaçlı üretilen kağıtlar sağlık açısından atık kağıt olarak kabul edilmezler


Geri Dönüşüm Nasıl Yapılıyor?

Geri dönüşüm işlemi öncelikle atık kağıtların toplanması ile başlar.Buda demek oluyor ki ilk iş kağıt kullanan bizlere düşüyor. Bize düşen görev kullandığımız kağıtlar çöpe değilde çevremizdeki geri dönüşüm noktalarına bırakmaktır. Geri dönüşüme bıraktığımız kağıtları görevli arkadaşlar geri dönüşüm fabrikalarına götürmektedir.Fabrikaya gelen kağıtlar önce temizlik aşamasından geçmektedir. Çünkü kullanılan kağıtlarda zımba,tel ve yapıştırıcı gibi malzemeler bulunabilir. Atık kağıt yabancı maddelerden arındıktan sonra mürekkep temizleme işlemine geçilir.Burda elde edilen mürekkep sudan ayrıştırılarak tekrar kullanılmaktadır.

Elde edilen ham madde üretim ve kullanım amacına yönelik  tek başına yada üretimde kullanılan ağaç lifine karıştırılabilir.

Geri Dönüşümün Faydaları

Ülkemizde ormanlarımız kağıt tüketimine bağlı olarak gelişmemektedir.Bu sebeple kağıt üretiminde hammadde sıkıntısı doğmaktadır.Atık kağıtların geri dönüştürülmesi ormanlarımıza ve enerji kaynaklarına büyük katkı sağlamaktadır.

Geri dönüşüm yapılan ülkelerde, hava kirliliği %72 azalma görülmüştür. Su kirliliği %30 azalmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir