Kağıt Çeşitleri ve Kullanım Alanları Yorum yazın

Kağıtlar kullanım alanlarına göre çeşit çeşit üretilmiştir.Sizlere bilgi vermek açısından kağıt çeşitlerini bu yazımızda kısa şekilde açıkladık

 1. 1. Hamur Kağıt

  1. hamur kağıt üretiminde kullanılan selülöz miktarı odun miktarına göre daha fazladır.Kaliteli baskı yapılacak çalışmalarda kullanılır. Bunlara kitap, broşür, antetli kağıt ve katalog gibi örnekler verebiliriz.

 2. 2. Hamur Kağıt

  Üretiminde kullanılan odun ve selülöz oranı hemen hemen yakın derecedir. Rengi tam beyaz değildir ve fiyat olarak uygun kağıt olduğu için kitap gibi ürünlerin baskısında kullanılmaktadır.

 3. 3. Hamur Kağıt

  Üretiminde kullanılan odun miktarı fazla selülöz miktarı az olduğundan kalitesi düşük fiyatı uygun bir kağıttır. Baskı kalitesi düşük olduğundan tercih edilmez.Saman kağıdı olarak bilinir. Genel kullanım alanı gazete baskılarıdır.

 4. Bristol

  Bir tarafı mat,pürüzlü ve renkli baskıya uygun değildir; diğer tarafı parlak ve tam beyaz kaliteli baskıya uygun olarak işlenmiştir.Bu sebeple çevirmeli (arkalı önlü) baskıya elverişsizdir.Kullanım olarak kitap,dergi ve katalog kapaklarında tercih edilir.

 5. Aydınger

  Aydınger ince olmaması fakat buzlu şeffaf cam görüntüsü veren bir kağıt türüdür.Yaratıcı çalışmalar için kullanılır.Üretiminde tamamen kimyasal selülöz kullanılmaktadır

 6. Otokopili Kapıt

  Kendinden karbonlu yapısı sayesinde üzerine yazılanları kopya kağıdına gerek kalmadan alttaki kağıda geçmesini sağlayan bir kağıttır.Fatura, sipariş formu, sigorta poliçesi, tediye makbuzu, irsaliye fişi gibi kopya gereken çıktılarda kullanılır

 7. Kraft Kağıt

  Tamamen geri dönüşümden üretilen çevre dostu bir kağıttır.Şık ve asil bir görünümü vardır.Defterlerde, kartvizitlerde ve dekor olarak öne çıkan baskılarda tercih edilir.

 8. Krome Karton

  Genelde ambalaj sektöründe kullanılan bir yüzeyi parlak diğer yüzeyi mat bir kağıttır.

 9. Pelur Kağıt

  İnce ve hafif bir yapısı olduğundan dolayı ürün ambalajında kullanılır. Ayakkabı mağazaları, bujiteriler, çanta üreticileri, kuyumcular vs. tarafından kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir