Kâğıt Üretimi Nasıl Yapılır, Kağıt Hammaddesi Selüloz Nedir? Yorum yazın

Tarihte yazı ilk kez taşlar üzerine yazılmıştır. Daha sonra ise ağaç kabuğu, fildişi ve yapraklar üzerine yazı yazıldığı bilinmektedir. Yine Romalılar, yazı yazmak için kurutulmuş hayvan derilerini ve mum kaplanmış tahta parçalarını kullanırken; Babilliler ise kil tuğlalar kullanmışlardır. Kâğıdın ilk hali ise Nil Nehri kıyılarında büyüyen uzun sazlıklardan üretilen papirüstür. Sazların yan yana dizilmesi ve oluşturulan tabakaların üst üste yerleştirilerek preslenmesi ile oluşturulan papirüs yanında günümüzde kullanılan kâğıda yakın özellikte olan kâğıt türü ise M.S 105 senesinde Ts’ai Lun adında bir Çinli tarafından icat edilmiştir. Daha sonra kâğıt üretimiiçin kullanılan teknikler önce Semerkant’a sonrasında ise Avrupa’ya geçmiştir.

İlk kâğıt makinesiise 1798 yılında Louis Robert tarafından bulunmuştur. Kâğıt üretiminde gerçek atılım ise 19.yy’da odun hamurunda bulunanselülozliflerinin kullanılmaya başlanması olmuştur. Peki, selüloz nedir, günümüzde kâğıt nasıl üretimi nasıl yapılır?

Kâğıt Üretimi Aşamaları

Selüloz, nişastaya benzer olarak 1000-2000 glikoz molekülünün birleşmesi ile meydana gelen bir polisakkarittir. Sentetik ipeğin ve fotoğraf filmlerininyapımında kullanılan selüloz, en çok kâğıt üretiminde kullanılması ile bilinmektedir. Kâğıt yapımı için öncelikle kabukları soyulan tomrukların diskli ve değirmen taşlı donanımlarda liflerine ayrılması sağlanır. Sürtünmeden doğan enerji ise bol su yardımı ile giderilir. Bu su aynı zamanda ayrılan selülozve linyin liflerinin meydana getirdiği özü iletmeyi sağlar. Ağacın yonga halinde ufalanmasının ardından bir alkali ya da linyinin içinde çözünmesi sağlanır. Bu işlem ise dik kazanlarda 100 santigrat derece üzerinde yapılır. İşlem sonucunda elde edilen hamur javel suyu ya da kalsiyum klorür ile beyazlatılır.

Kâğıt yapımı bölümüne getirilen hamur, tabaka ya da rulo halinde kâğıt makinesinden geçirilir. Ancak bunun öncesinde su ile karıştırıp rafine etme ve boyar maddelerin kâğıdın içine girmesini önleyecek yapıştırıcı maddelerin eklenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu şekilde hazırlanan kâğıt hamuru, suda erir ve sonra bezler üzerine yayılır. Arından tabaka halini almaya başlar.

Kâğıt üretimisırasında suyun büyük bir kısmı öncelikle yerçekimi sonrasında ise vakum pompaları ile atılır. Yine %60’a varan su yüzdesi, kaba hamur tabakasının buhar ile ısıtılan silindirden geçirilmesi ile %5’e kadar düşer. Soğutulduktan sonra tabakalara özel işlemler uygulanır ve kâğıt yüzeyinin düzgünlüğünü arttırma ya da kuşelenme işlemleri gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir