Kağıt Çeşitleri

Kağıt Türleri Nelerdir? A4 Fotokopi Kağıdı Hangi Tür Bir Kağıttır? Yorum yazın

Kâğıt; üzerine yazı yazmak ya da resim çizmek için kullanılan ve birtakım bitkisel maddelerden yapılmış ince yapraktır. Pek çok alanda kullanılan kâğıdın sayısız çeşidi bulunmaktadır. Kâğıt çeşitleri arasında; cilalı,Çin kâğıdı, duvar kâğıdı, resim kâğıdı, bristol, aydınger ve 1. hamur kâğıt yer almaktadır. Ancak kâğıt türleri bu bahsedilenler ile sınırlı değildir. Farklı alanlarda ve yine farklı amaçlar için kullanılan daha pek çok kâğıt türü bulunmaktadır. Kâğıtlar tanımlanırken daima birim alana düşen ağırlık ölçüsü olan gr/m2 kullanılmaktadır. Örneğin; A4 fotokopi kâğıdı 80 gr/m2’dir ve 1. Hamur Türünde bir kağıttır. Peki, bu kâğıt çeşitlerinin özellikleri nelerdir?

Kâğıt Türleri ve Özellikleri

Kâğıtlar, farklı kriterlere göre imal edilmektedir. Gazete kâğıdından en kaliteli kuşe kâğıda kadar birçok kâğıt çeşidi bulunmaktadır. İşte baskı endüstrisinde kullanılan kâğıt türleri ve özellikleri…

  1. Hamur Kağıt

Bileşiminde yer alan selüloz miktarı çok odun miktarı ise olan 1. hamur kâğıt, günlük kullanımda fotokopi kâğıdıolarak da bilinmektedir. Antetli kâğıt, broşür ve kitap gibi çalışmaların baskısında da kullanılan bu kâğıtlar farklı gramajlarda imal edilirler. 1. hamur kâğıt gramajları ise; 55, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 gr/m2’lik gramajlar şeklindedir.

  1. Hamur Kâğıt

Bu kâğıt türünün bileşiminde kullanılan odun ve selüloz miktarı neredeyse eşittir. Rengi tam beyaz olmayan 2. hamut kâğıt, fiyat avantajı sağlaması nedeniyle özellikle kitap baskısında kullanılmaktadır. Kalite renkli baskı yapmanın pek mümkün olmadığı bu kâğıt çeşidi genellikle tabaka ya da bobin olarak satışa sunulmaktadır.

  1. Hamur Kâğıt

Bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından fazla olan 3. hamur kâğıt, saman kâğıdı olarak da bilinmektedir. Kâğıt türleri arasında düşük fiyatlı olmasına rağmen kaliteli baskı yapmaya imkân vermemesi nedeniyle fotokopi kâğıdı olarak tercih edilmeyen 3. hamur kâğıdın, 54 ve 60 gr/m2’lik gramajları bulunmaktadır.

Bristol Kâğıt

Amerikan bristol olarak da bilinen bu kâğıt çeşidinin bir yüzeyi işlenmiş, tam beyaz ve parlak; diğer yüzeyi ise mat ve pürüzlüdür. Genel olarak defter, broşür ve kitap kapaklarında kullanılan bu karton türünün arkası renkli baskı yapılmasına imkân vermez.

Kuşe Kâğıt

Bu kâğıt türü en çok broşür baskı için tercih edilir. Yüzeyi işlenmiş ve mat veya parlak türleri bulunan kuşe kâğıtların tam beyaz olanları renkli resim baskılarında oldukça iyi sonuçlar verir.

Tüm bunların yanında kâğıt türleri arasında aydınger, otokopi kâğıdı, kraft, krome karton ve pelür gibi türler de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir